Forest and River

Szkolenie szczeniaków JOKI

Z pośród szczeniaków JOKI, które urodziły sie 25.02.2011r. sześć trafiło do myśliwych. Z dwoma myśliwymi (własciciele ASHY i ABLA) często spotykam się na wspólnych treningach. Pokazuję, jak szkolić psy i przygotowywać do pracy w łowisku. APACZ przyjechał do mnie w wieku 6 miesięcy na dwumiesięczne szkolenie. AMARA i AINU oddałem nowym właścicielom w wieku 7-8 miesięcy.
Czas spędzony ze szczeniakami pozwala mi na ocenę tegorocznego miotu.
Jestem bardzo zadowolony z młodzieży. Uczą się szybko i chętnie. W szkoleniu wykorzystuję doświadczoną matkę JOKĘ. Wielu komend młodzież nauczyła się przez obserwację. Wszystkie psiaki są karne i posłuszne. Chodzenie przy nodze bez smyczy, respektowanie komend: stój, zostań, do mnie, noga; nie sprawia im problemu. Chętnie pływają, nie boją się wystrzału, mają wielką pasję do aportowania, aport oddają w siadzie (APACZOWI jeszcze zdarza się wypluć pod nogi). Bardzo szybko nauczyły sie odnajdywania postrzałków zwierzyny drobnej na włóczkach, dobrze radzą sobie na ścieżkach tropowych zwierzyny grubej.
Od początku sezonu polowań na pióro moje 7 miesięczne psy aportują kaczki, sunie zaczęły polować po skończeniu 8 miesięcy – są mniejsze i wyrośnięte kaczki były dla nich za ciężkie. Niedawno kolega myśliwy poinformował mnie, że ABLO znalazł w nocy kozę ok. 250 m od miejsca zestrzału.
Szczeniaki umieją znacznie wiecej niż ich matka JOKA w analogicznym wieku, której praca w łowisku robi duże wrażenie na myśliwych.
Wierzę, że tegoroczne szczenięta będą równie dobrze się spisywały. Wyszkolony i karny labrador to świetny kompan myśliwego. Mając takiego psa skuteczność polowania i satysfakcja myśliwego będą na pewno duże.
Podsumowując szczenięta z tegorocznego miotu są wyrównane, inteligentne, eksterierowo bardzo ładne. Jestem z nich bardzo zadowolony, dlatego zapewne powtórzę krycie JOKI z CYPRYSEM (Champion Pracy, wystawowy Champion Polski) w 2012r.