Forest and River

Chesapeake – informacje

Najczęściej spotykana skrótowa nazwa tej rasy to „chessy”, „chessy dog” lub „chessie”. Rasa pochodzi z Ameryki Północnej, oficjalnie została zatwierdzona w 1918r. Obowiązujący obecnie wzorzec rasy FCI został opublikowany w 1995r. Według klasyfikacji FCI Chesapeake Bay Retriever należy do Grupy VIII, sekcji 1 – Aportery. Jest największym retrieverem, czyli psem aportującym. Jak wszystkie retrievery pochodzi z Ameryki Północnej. Wspólnym przodkiem retrieverów i nowofundlandów jest Pies Świętego Jana.
Ten prototyp wywodzi się najprawdopodobniej od psów Indian, kojarzonych z psami rybaków, którzy osiedlili się w Nowej Fundlandii. Psy te żyjące w trudnym klimacie, niezmordowanie aportujące w lodowatej wodzie między innymi dorsze, które wypadały rybakom z wciąganych na łodzie sieci, zaskarbiły sobie uznanie kolonizatorów. Na początku XIX w zaczęto przewozić je statkami do Anglii. W 1807 r. angielski statek rozbił się w okolicach Zatoki Chesapeake. Za pomoc tubylcom rozbitkowie zostawili w Ameryce dwa uratowane szczenięta. Psy okazały się świetnymi, kochającymi wodę aporterami, miejscowi myśliwi chcąc zachować te cechy skrzyżowali je ze swoimi psami myśliwskimi. Chesapeake doskonale aportuje ptactwo w bardzo trudnych warunkach. Dzięki lekko natłuszczonej szacie chętnie aportuje kaczki z lodowatej wody. W praktyce jest też wykorzystywany do płoszenia ptactwa. Z powodzeniem tropi postrzałki. Są to silne, odważne, inteligentne, wytrzymałe i bardzo pracowite psy.
Amerykanie mówią, że dobrze wyszkolony chesapeake będzie pracował za trzy labradory. Takie obiegowe opinie najczęściej są przesadzone. Każdy pies jest trochę inny. Obecnie, gdy wyszkoliłem już kilkanaście labradorów i pięć chesapeake bay retrieverów, mogę powiedzieć, że jako psy użytkowe chessy są pewniejsze, bardziej zaangażowane i pracowitsze. Nie znaczy to, że każdy chessy będzie lepszy od labradora. Jednak widok pracującego chessy, jego wytrwałość, szybkość i zaangażowanie, rekompensuje wysiłek włożony w szkolenie z nawiązką. Na pewno nie są to psy, które trzeba zachęcać do pracy. Poza myślistwem sprawdzają się jako psy ratownicze (gruzowiska itp.), przewodnicy niewidomych, do szukania narkotyków. W domu to psy bardzo komunikatywne, rodzinne i oddane. W stosunku do obcych wykazują trochę nieufności, nie są tak wylewne w okazywaniu uczuć jak labradory. Nie słyszałem o przypadkach agresji psów tej rasy w stosunku do ludzi. Podsumowując chessy to doskonałe płochacze i aportery, odporne na trudne warunki terenowe i atmosferyczne, idealne dla ludzi aktywnych.

Chessy w mojej hodowli:

Supermario

Aguamanda’s SUPERMARIO ♂urodzony 2012-06-27 To mój pierwszy Chesapeake Bay Retriever, po domowemu Mario. Pojechałem po niego do Norwegii do uznanej w Skandynawii hodowli użytkowych psów rasy chesapeake – Aquamanda’s. Właścicielka hodowli

Czytaj więcej

Farka

FARKA Viribus ♀ urodzona 2019-10-20 Farka to suczka z Czeskiej hodowli Viribus, dbającej zarówno o wygląd – eksterier psów, jak i o ich charakter, użytkowość.Oboje rodzice Farki, ojciec Spinnaker-Flinthills i

Czytaj więcej